pilotomnaskusku.com

Ako sa riadi lietadlo?

Ako vlastne lietadlo reaguje na pohyby riadenia alebo riadiacej páky?

 

Výchylky vpravo a vľavo spôsobia podobne ako v aute zátačku doprava a doľava.

 

Tento pohyb spôsobí vychýlenie krídielok na koncoch nosnej plochy krídla, zmenu rozloženia vztlaku a klonivý moment. K bezpečnému a čistému vykonaniu zátačky sa však musí využívať aj nožné riadenie, ovládajúce smerové kormidlo na zvislej chvostovej ploche. To zabezpečí presné rozdelenie odstredivých a dostredivých síl a lietadlo opíše presný oblúk. Pri zatážaní doprava sa používa pravý nožný pedál a naopak.

Ako sa riadi lietadlo

Pritiahnutím riadenia k sebe začne lietadlo stúpať, potlačením od seba lietadlo klesá.

 

Dôležitá je koordinácia riadenia v zátačke, keď v dôsledku náklonu dochádza k zmene vektorov a bez adekvátneho zásahu výškovým kormidlom by lietadlo začalo strácať výšku. Riadenie si pri každom type lietadla treba dokonale odskúšať, každý stroj reaguje na výchylky kormidiel a pák odlišne. Niektoré sú nastavené na vysokú citlivosť a ostré reakcie, iné zasa vyžadujú pomerne masívne zásahy a lietadlo je menej obratné.

 

Jednotky používané v letectve sú iné, než tie na ktoré sme bežne zvyknutí

 

V letectve sa vo väčšine krajín sveta (okrem Ruska) používajú anglosaské jednotky na meranie rýchlosti a vzdialenosti. Používajú sa Námorné míle (NM, miles), rýchlosť je meraná v uzloch (knots, vyslovuj "nots"), výška v stopách (1 foot, 100 feet). V týchto jednotkách ukazujú aj všetky prístroje v lietadle.

 

1 míľa = 1,6 km

1 uzol = 1,85 km/h

1 stopa = 0,304 metra

Riadenie2

Komunikácia na leteckých frekvenciách prebieha v štandardnej, tzv. leteckej frazeológii. Slúži k presnému vyjadreniu informácií, požiadaviek a príkazov v čo najkratšom čase a bez skreslenia.

 

Nepoužívajú sa zdvorilostné fráze. Pilot nikdy nehovorí Chcel by som vás poprosiť o oznámenie mojej polohy , ale jednoznačne Žiadam moju polohu alebo dokonca iba Žiadam polohu. Ako záporná odpoveď sa nepoužíva Nie, ale vždy Negativ. Na pozitívnu odpoveď sa nepoužíva Áno, ale fráza Správne, Correct či Affirmative (skr. Affirm). Komunikácia býva za letu pre pilota často náročnou záležitosťou, obzvlášt v časovo stiesnených a náročných situáciách, pri veľkom vyťažení frekvencie a podobne.

Lietanie nad BA
social_05 social_03

Lietame po celý rok.

 

Naši ľudia sú piloti, technici, profesionáli- nadšenci sveta letectva. Prinášame netradičnú a ojedinelú možnosť, ako si na vlastnej koži vyskúšať skutočnú pilotáž lietadla, so všetkým, čo k tomu patrí. či už ste nadšenec sveta letectva alebo túžite obdarovať niekoho z blízkych skutočne originálnym darčekom, na ktorý bude s nadšením spomínať, ste na správnej adrese!

FINAL LOGO

pilotomnaskusku.com